آب و هوا
ایمیل
اوقات شرعی
Search
اخبار و رویدادها

کیفیت هوای۶شهرستان آذربایجان غربی ناسالم شد/افزایش لحظه‌ای آلودگی

نویسنده: آقای کرامت وش /دوشنبه, 03 اردیبهشت,1397/دسته ها: مقالات

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

کیفیت هوای شش شهرستان آذربایجان غربی امروز شنبه به دلیل وقوع پدیده گرد و غبار ناسالم بوده و کیفیت هوای ارومیه نیز به دلیل افزایش لحظه ای آلودگی در شرایط خطر قرار دارد.

گروه استان‌ها: بر اساس هشدار هواشناسی آذربایجان غربی مبنی بر هجوم توده گرد و غبار از روز جمعه هفته گذشته، به سمت شمالغرب کشور هجوم بده و شاهد افزایش لحظه ای آلودگی هستیم.

تعطیلی مدارس نوبت بعد از ظهر ارومیه، تعطیلی فعالیت کارگاه‌های فرآوری شن و ماسه و کارخانجات آسفالت شهرستان ارومیه تا عادی شدن وضعیت هوای ارومیه از اولین تصمیمات برای مقابله و کاهش میزان آلودگی هوا در مرکز استان است.

این در حالی است که علاوه بر ارومیه، در شهرستانهای بوکان، پیرانشهر، مهاباد، نقده، سردشت نیز آلودگی هوا تداوم داشته و در شهرستانهای بوکان و سردشت به مرز خیلی ناسالم رسیده است.

 

غلظت آلودگی هوا در ارومیه به مرز هشدار رسید

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با هشدار نسبت به افزایش لحظه ای آلودگی هوا در ارومیه گفت: هم اکنون تمامی شهرهای جنوبی استان به همراه ارومیه، مرکز استان با آلودگی هوا مواجه هستند.

سعید موسوی با بیان اینکه بر اساس گزارش های دریافتی هم اکنون غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون در ارومیه برابر۹۰۲ میکرو گرم بر متر مکعب است افزود: همچنین میزان ذرات معلق کمتراز ۲.۵ میکرون برابر ۱۰۹ میکرو گرم بر مترمکعب بوده و بیانگر شرایط خطرناک به صورت لحظه ای است.

وی با بیان اینکه هم اکنون غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون در ارومیه بیشتر از ۲.۵ برابر استاندارد است اظهار داشت: غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیش از ۲ برابر حد مجاز بوده و بیانگر شرایط ناسالم است.

موسوی خاطرنشان کرد: براساس گزارش های دریافتی از ایستگاه های پایش کیفیت هوای شهر ارومیه با توجه به کیفیت هوای ناسالم برای تمام افراد جامعه توصیه می شود مردم نکات ایمنی را رعایت و بدون استفاده از ماسک های فیلتردار در بیرون تردد نکنند.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از تعطیلی واحدهای آسفالت و شن و ماسه ارومیه با حضور کارشناسان پایش محیط زیست استان نیز خبر داد و گفت: برای مقابله و کاهش میزان آلودگی، تعطیلی کارخانه آسفالت در ارومیه نیز صورت گرفته است.

موسوی با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی و آموزش از مسائل مهمی است که در زمینه کاهش آلودگی هوا نباید از آن غفلت شود، استفاده از بنزین یورو چهار، تولید خودروهای استاندارد یورو چهار، جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده و کاربراتوری، صرفه جویی در مصرف انرژی و سوخت، افزایش فضای سبز را راهکار کاهش آلودگی هوا عنوان کرد.

 

 

ورود سامانه بارشی از شنبه شب موجب کاهش آلودگی می شود

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه سامانه بارشی تا دوشنبه در آذربایجان غربی فعالیت می‌کند اظهارداشت: با ورود سامانه بارشی از شنبه شب شاهد کاهش آلودگی هوا در استان خواهیم بود.

مهدی صابری با بیان اینکه سامانه بارشی از عصر امروز وارد استان شده و تا روز دوشنبه فعال است، اضافه کرد: این سامانه بارشی به صورت رگبار و رعد وبرق مناطق مختلف استان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه هم اکنون توده گردوخاک در شهرهای جنوبی و مرکزی آذربایجان غربی حاکم شده است گفت: در شهرهای جنوبی و مرکز استان کیفیت هوا در حد ناسالم قرار دارد.

صابری با اشاره به اینکه بارش ها از شب گذشته در برخی شهرهای استان فعال شده است عنوان کرد: این بارش ها از بعد از ظهر کل استان را تحت تاثیر قرار داده و شاهد رگبار و رعد و برق خواهیم بود.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی گفت: پدیده غالب نقاط نیمه جنوبی و مرکزی استان غبار گزارش شده و در نیمه شمالی استان بارشها شروع شده است.

 

 

در مواقع آلودگی هوا چه کارهایی باید انجام داد

محیط زیست آذربایجان غربی با صدور اطلاعیه ای از مردم خواست با رعایت نکات ذیل اثرات مخرب آلودگی هوا را کاهش دهند.

-گروههای حساس جامعه شامل بیماران قلبی عروقی، بیماران ریوی، کهنسالان و کودکان در هوای آزاد حضور نیابند.

- کلیه افراد جامعه از مدت فعالیت و حضور خود در هوای آزاد بکاهند.

- افرادی که مجبور حضور در فضاهای باز هستند از ماسک های استاندارد استفاده کنند.

- از وسایل نقلیه عمومی بجای وسایل نقلیه شخصی جهت تردد در سطح شهر استفاده کنند.

- از فعالیت هایی که باعث آلودگی هوا می شود خودداری شود.

- از آتش زدن هر گونه پسماند شامل برگ درختان، لاستیک، پسماندهای کشاورزی و غیره خودداری شود.

- مدیریت حامل های انرژی و استفاده بهینه از سوخت های فسیلی جهت کاهش آلاینده های منتشره از منابع ساکن و منازل.

- صنایع داخل و اطراف شهر که فعالیت آنها باعث افزایش آلاینده های هوا گردند بصورت موقت تعطیل شود.

 

 

تعداد نمایش ها (583)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

وصیت نامه شهدا
سامانه شکایات و نظرات

 

 

 

آمار بازدید
دی ان ان